Türkiye gazetesi: Suriyeliler dönüyor Türk işveren panikte

Türkiye gazetesi, Suriyeli sığınmacılar hakkında bir haber yaptı. Gazete sığınmacıların ülkelerine dönmeye başladığını ve bunun tekstil başta olmak üzere birçok sektörde eleman açığına yol açtığını savundu.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Uygun maaşlı olmaları sebebiyle sığınmacı çalıştırdıklarını söyleyen üreticilerin “Şimdi eleman bulamıyoruz. Türk işçiler yüksek fiyat istiyor. Zor duruma girdik” dediği aktarıldı.

Kaan Zenginli imzasıyla çıkan "İş dünyası panikte, Suriyeliler dönüyor" başlıklı haberde "Son dönemde eleman sıkıntısı farklı bir boyut aldı. Suriyelileri çalıştıran işverenler, mültecilerin ülkelerine dönmesi sebebiyle eleman sorunu yaşamaya başladı. İstanbul’da deri imalatının kalbi olarak bilinen Zeytinburnu’nda şu an 1.000 kişiye ihtiyaç var" denildi. 

Türkiye gazetesine konuşan deri atölyesi sahibi Şehmuz Kıran Altıparmak, eleman bulamadıkları için sektörde yüzde 30 kapasite ile çalışıldığı söyledi.

Maaşlarının daha uygun olması nedeniyle zamanında Türk işçi yerine Suriyeli istihdam ettiklerini anlatan Altıparmak “Şimdi ülkelerine geri dönmeye başladılar. İki yıldır dikim ustalığı yapan çalışanımız işi bıraktı. Türk ustalar da çok para istiyor” açıklaması yaptı. Suriyeli deri dikim ustasının aylık 7.500 liraya çalıştığını söyleyen Altıparmak “Bugün aynı işi yapacak olan Türk usta 15 bin lira istiyor. Bunu verecek bütçemiz yok, işleri çok kaliteli olmasa da uygun maliyetli olduğu için yabancı çalışan tercih ettik, ancak şu an bulamıyoruz” diye konuştu.

Haberde yer alan ifadeler şöyle:

"Yalnızca tekstil sektöründe bugün 60 bin ara eleman açığı bulunuyor. Deri imalathanelerinde ise ihtiyaç 10 binin üzerinde. Aynı şekilde mobilya sektöründe 25 bin, takım tezgâhı ve makine sektöründe 20 bin, turizm ve yeme içme sektöründe 15 bin, otomotiv ve yan sanayide 5 bin eleman açığı bulunuyor.

Hazır giyim sektörüne imalat yapan bir başka üretici Serkan Durmaz ise “Kesim, baskı, dikim ve kalite kontrol gibi ustalık istemeyen alanlarda da açığımız var. Nitelikli elemanı geçtik, niteliksiz bile bulmak zor. İmalathanelerde mültecilerin sayısı azalınca, onlar da fiyatlarını yükseltti. En basit işi yapan işçi asgari ücrete çalışmıyor. Türk işçiler ise hâliyle 8 bin liradan aşağı iş beğenmiyorlar” diye konuştu.

Geçici koruma ile Türkiye’de yaşayan yabancı uyrukluların gönüllü olarak ülkelerine dönüşleri sürüyor. Kendi rızasıyla ülkesine geri dönüş yapmak isteyen yabancı uyruklular ikamet ettikleri şehirlerdeki İl Göç İdaresi Müdürlüklerine müracaat ederek gönüllü geri dönüş işlemlerini başlatılıyor. Bu yılın ağustos ayı sonuna kadar toplam 40 bin 465 yabancı uyruklu ülkesine dönerken, her hafta ise ortalama 1.000-1.500 kişi ülkelerine dönüş yapıyor."

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN