'Türkiye'de enflasyon çok daha yüksekleri görebilir'

Commerzbank FX Araştırma Bölüm Başkanı Ulrich Leuchtmann, Türkiye'de Merkez Bankası'nın gereken müdahaleleri yapmaması halinde enflasyonun daha yüksek seviyeleri görebileceğini söyledi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Ekonomi Servisi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) resmi enflasyonu nisanda yüzde 69,97 olarak açıklamıştı. Rakam aynı zamanda son 20 yılın zirvesi. Bağımsız sosyal bilimcilere göre ise bu oran çok daha yüksek. Ekonomistler enflasyondaki artışın sürmesini bekliyor.

'MERKEZ BANKASI POLİTİKASINI DEĞİŞTİRMELİ'

Dünya gazetesine konuşan Commerzbank FX Araştırma Bölüm Başkanı Ulrich Leuchtmann, Türkiye’de enflasyonun aşağı çekilebilmesi ya da daha fazla yükselmesinin önlenebilmesi için MB’nin politikasını değiştirmesi gerektiğini söyledi.

Leuchtmann, gerek kamuoyunun gerekse para piyasalarını izleyenlerin büyük bölümünün, MB’nin hükümetin yoğun etkisi altında olduğunu düşündüğünü ve bu etkinin enflasyonla sürdürülebilir bir mücadeleye engel olduğunu belirtti.

Enflasyondaki yükselişin hızlanması ihtimaline dikkat çekerken, artan gıda fiyatlarının da zorlayıcı seviyelere geldiğini, ancak yükselen akaryakıt fiyatlarının enflasyon için daha tehlikeli olduğunu belirten Leuchtmann, MB gerektiği gibi mücadele etmezse Türkiye’de enflasyonun çok çok yüksek seviyeleri görme riski bulunduğunu söyledi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN