Siyasi yasak ne demek? TCK 53. Madde nedir? Hangi yasakları getiriyor?

CHP İstanbul İl Baykanı Canan Kaftancıoğlu'nun 4 yıl 11 aylık hapis cezası Yargıtay tarafından onandı ve Canan Kaftancıoğlu'na siyasi yasak getirildi. Vatandaşlar Siyasi yasak ne demek? sorusunun cevabını arıyor. Peki siyasi yasak getirilen kişiler partilere üye olabilir mi? Siyasi yasak nedir? TCK 53. Madde nedir? Hangi yasakları getiriyor? Canan Kaftancıoğlu'na siyasi yasak getirilmesi ne anlama geliyor? Siyasi yasak ile ilgili tüm bilgiler haberimizde..

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

CHP'de İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu depremi yaşanıyor. Canan Kaftancıoğlu 4 yıl 11 aylık hapis cezası aldı. Canan Kaftancıoğlu, aldığı ceza süresi boyunca TCK 53. madde kapsamında siyasi yasaklı da olacak. Peki Siyasi yasak ne demek? TCK 53. Madde nedir? Hangi yasakları getiriyor?

Siyasi yasak getirilen kişiler partilere üye olabilir mi?

Mevzuatta yer alan ''Siyasi partiler bu kişileri hiçbir suretle seçimlerde aday gösteremezler” düzenlemesi uyarınca, siyaset yasağı konulan kişiler, hiçbir partiye üye olamıyor.

Siyaset yasağı konulan kişi, seçime bağımsız olarak girebiliyor mu?

Evet. Anayasa ve Siyasi Partiler Yasası’nda siyaset yasağı kavramı, sadece partilere üye olmak şeklinde algılanıyor. Anayasa ve Milletvekili Seçimi Kanunu’nda yer alan, kimlerin milletvekili seçilebileceğine yönelik düzenlemelerde ise “siyaset yasağı konulmuş kişiler” gibi bir ifade yer almıyor. Bu nedenle, siyaset yasağı konulan kişiler bağımsız olarak hem genel hem de yerel seçimlere girebiliyor. Siyaset yasağı olmasına rağmen TBMM’ye girebilen kimse oldu mu? HADEP’in kapatıldığı dönemde, söz ve eylemleriyle partinin kapatılmasında etkili olduğu gerekçesiyle 5 yıl siyaset yasağı konulan Hamit Geylani, 22 Temmuz’daki seçime bağımsız olarak girdi. Milletvekili seçilen Geylani, halen TBMM’de bağımsız olarak yer alıyor. Siyaset yasağının bitmemesi nedeniyle Geylani, DTP saflarında yer alamıyor.

TCK 53. Madde nedir? Hangi yasakları getiriyor?

‘Belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılma’
Madde 53-(1) Kişi, kasten işlemiş olduğu suçtan dolayı hapis cezasına mahkûmiyetin kanuni sonucu olarak;
a) Sürekli, süreli veya geçici bir kamu görevinin üstlenilmesinden; bu kapsamda, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliğinden veya Devlet, il, belediye, köy veya bunların denetim ve gözetimi altında bulunan kurum ve kuruluşlarca verilen, atamaya veya seçime tabi bütün memuriyet ve hizmetlerde istihdam edilmekten,
b) Seçme ve seçilme ehliyetinden (…)
c) Velayet hakkından; vesayet veya kayyımlığa ait bir hizmette bulunmaktan,
d) Vakıf, dernek, sendika, şirket, kooperatif ve siyasi parti tüzel kişiliklerinin yöneticisi veya denetçisi olmaktan,
e) Bir kamu kurumunun veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşunun iznine tabi bir meslek veya sanatı, kendi sorumluluğu altında serbest meslek erbabı veya tacir olarak icra etmekten, yoksun bırakılır.

Geçmiş yıllarda eski RP lideri Necmettin Erbakan gibi siyaset yasağı bulunan isimlerin bağımsız aday bile olamamalarının nedeni neydi?

Erbakan’ın bağımsız adaylığı, Anayasa Mahkemesi’nin koyduğu siyaset yasağından dolayı değil, eski TCK’nın 312. maddesinden hapse mahkum edilmiş olmasından dolayı reddedildi. Anayasa’nın 76. ve Milletvekili Seçimi Kanunu’nun 11. maddeleri, bu tip mahkûmiyetlerin milletvekili seçilmeye engel oluşturduğunu düzenlediğinden Erbakan ve benzer durumdaki isimler aday olamadı

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN