Resmi Gazete kararıyla vali olan Kübra Güran Yiğitbaşı kimdir, nereli, kaç yaşında, kiminle evli?

Resmi Gazetede ilk başörtülü kadın vali olarak atanan Kübra Güran Yiğitbaşı gündemin baş sıralarında yer alıyor. Atamadan sonra adından sıkça bahsedilen Kübra Güran Yiğitbaşı hakkında herkes araştırma için kolları sıvadı. Peki Kübra Güran Yiğitbaşı kimdir? Nereli? Nerde görev yapıyor? Kimle evli? İşte aradığınız tüm cevaplar haberimizde...

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararıyla bu gece yarısı yapılan atamada en çok dikkat çeken detay Türkiye'nin ilk başörtülü valisi olarak atanan Afyonkarahisar yeni valisi Kübra Güran Yiğitbaşı oldu. Adından bu kadar söz edilmesiyle vatandaş araştırma yapmaya Kübra FGüran Yiğitbaşı hakkında bilgiler toplamaya başladı.

KÜBRA GÜRAN YİĞİTBAŞI KİMDİR?

1979 Ankara doğumludur. Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nde bitirdikten sonra, İstanbul Ticaret Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji Bölümü’nde “Baba Yoksunluğunun Çocuk Üzerindeki Etkisi” üzerine çalışma yapmıştır. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde, “İkna Edici İletişim Sürecinde Siyasal Mesaj Tasarımı” adlı teziyle doktorasını tamamlamıştır.

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde Araştırma Görevlisi, Dr. Öğretim Üyesi ve Doçent olarak görev yapmıştır. Lisans ve yüksek lisans düzeyinde; Araştırmacı Gazetecilik, Medya ve Sivil Toplum, Çocuk Yayıncılığı, Yaratıcı Yazarlık Atölyesi, İletişim Etiği, Medya ve Çocuk gibi dersler vermiştir. Üniversite bünyesinde Dekan Yardımcılığı, Fakülte Yönetim Kurulu ve Fakülte Kurulu üyeliği, Anabilim Dalı Başkanlığı,  Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü gibi idari görevlerde bulunmuştur.

15 Temmuz Darbe Girişimi’ne karşı mücadelede kadınların rolünü konu alan “Kalplerin Direnişi” adlı belgeseli Boğaziçi Film Festivali’nde gösterilmiş, TRT belgeselde yayınlanmıştır. Çocuk Yayınları ve Dışa Açılım adlı kitabın yazarıdır.

2019 yılında Basın İlan Kurumu Genel Kurul temsilcisi olarak atanmıştır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Bakan Yardımcısı olarak görev almıştır. Evli ve 3 çocuk annesidir.

KÜBRA GÜRAN YİĞİTBAŞI EŞİ KİMDİR, KİMİNLE EVLİ?

Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı Op. Dr. Burhan Selim Yiğitbaşı’yla evlidir.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN