Meral Akşener'den fındık alım fiyatına tepki! 'Yerli ve millilik sözde kaldı'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ordu'da yaptığı konuşmada fındık fiyatını 54 lira olarak açıklamasına İYİ Parti lideri Meral Akşener'den tepki geldi. Akşener, fındık fiyatının en az 74 lira olması gerektiğini belirterek 'Sanırsınız müjde. Yerli ve milliliğin sadece sözde kaldığına bir kez daha şahit olduk.' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, fındık alım fiyatının 3 doların üzerine çıkarıldığını vurgulayarak "2022 alım sezonunda kabuklu fındığa kilogram başına alan destekli olarak Levant ve Giresun kalite ortalamasını 54 lira olarak açıklıyorum. Bu yılın fındık alım fiyatının ülkemize hayırlı olmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fındık taban fiyatının 54 lira olarak açıklamasına tepki gösterdi. Akşener, 20 Temmuz günü Giresun Bulancak'ta yaptığı konuşmanın bir bölümünü sosyal medya hesabından paylaşarak "Geçtiğimiz hafta Giresun'da, fındık fiyatının en az 74 lira olması gerektiğini söylemiştik. Ama bugün sayın Erdoğan, fındık fiyatını 54 lira açıklamış. Hem de öyle bir açıklamış ki sanırsınız müjde. Yerli ve millîliğin sadece sözde kaldığına bir kez daha şahit olduk. Yazık..." notunu düştü.

Akşener, 20 Temmuz'daki konuşmasında şunları söylemişti: "Öncelikle fındık için geziyorum. Ağalar bizi dinliyor, görüyor biliyorum ama ve lakin biz fındığı konuştukça onlar sizin taleplerinizi bizim dilimizden görecekler. Bizi yönetenlere diyoruz ki fındık üreticisini İtalyanların elinde oyuncak etme. Karadeniz kalkınırsa Türkiye kalkınır. Hani yerli milliydin kardeşim? Ne için uluslararası lobi şirketlerine fındık üreticilerimizi ezdiriyorsun. Halbuki dünya fındığının yüzde 70'ini üretiyor burası. 1 yılda beş milyar dolarlık gelir elde edebilirsin.

Dolayısıyla fındık üreticisine gereken değeri vermemişsin. Vermediğin takdirde biz vereceğiz. Şimdi arkadaşlarımız çalıştı 74 lira fındığa ücret açıklanması lazım geldiğini söylüyoruz. Şimdi ben sizin huzurunuzda bunu söyledim. Eğer eksiğini açıklarlarsa onun takipçisi olacağız. Nasıl takip ettiğimizi bilirsiniz."

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN