Kredi kullanacaklara uyarı geldi! Konut finansman paketlerindeki kredi şartlarına dikkat

Hazine ve Maliye Bakanlığı konut finansman paketlerinin kredi şartlarını açıkladı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Hakan Özelmacıklı finansman paketindeki şartlar konusunda uyarıda bulundu..

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı konut finansman paketleri hakkında açıklamalarda bulundu. Hakan Özelmacıklı, "Gerek ilk evim gerekse de genişletilmiş konut finansman paketlerinde 2 milyon lira değerine kadar konutlar için finansman sağlanabilecek. Burada tüketicilerin alacakları taşınmazın ekspertiz değerinin 2 milyon lira sınırını geçmemesine dikkat etmeleri gerekiyor. Bu değer kredi çekilecek tutar olarak anlaşılmamalı. Bu nedenle kullanılabilecek kredi oranı ekspertiz değeri üzerinden de en fazla yüzde 80 seviyesi kadar olabilir" dedi.

"İlk konut şartına dikkat!"
İlk konutunu alacak olan kişiler için uygun maliyetli olarak açıklanan ilk evim finans paketi şartları hakkında da bilgi veren Özelmacıklı, "Bu finansman paketinde de birinci el konutlarda ve evi olmayan vatandaşlar faydalanabilecek. Yani kişi evli ise eşi adına, hatta aynı evde yaşayanlar adına da tapu olmaması gerekiyor. Hisseli tapularda ise hisse toplamı dikkate alınacak. Ayrıca birinci el demek yapının en fazla 5 yıllık olması, içinin boş olması ve hiç kullanılmamış olması, daha önceki edinme nedeninin satış olmaması ve satıcı olarak geçen kişinin arsa sahibi veya ruhsatta ismi yazan müteahhit ya da firma olması demektir. Bu kriterlere de dikkat edilmeli" şeklinde konuştu.

"Oranlar oldukça avantajlı"
Gerek vatandaşların konuta erişimlerini kolaylaştırmak gerekse de liralaşma çerçevesinde değerlendirilen paketler konusunda faiz oranlarına da değinen Özelmacıklı, "Her iki pakette de 120 ay vade ve 2 milyon lira ekspertiz değeri şartı söz konusu. İlk evim paketinde aylık 0.99 faizli konut kredisi varken genişletilmiş pakette bu oran 0.89'a düşüyor. Özellikle döviz tevdiat hesaplarında uzatma yaşanan hesap sayısı açısından baktığımızda bu şekilde bir düzenleme ile liralaşmanın desteklenmesi hedefleniyor" ifadelerini kullandı.

"İnşaat maliyet endeksinde artış devam ediyor"
Özelmacıklı, sözlerini şöyle tamamladı:

"İnşaat maliyet endeksi 2022 Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 9,58 bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 101,57 arttı. Artık gayrimenkul sektöründe artan fiyatların sektörde yeni inşaatların tekrar başlaması için yeterli seviyelere ulaştığı söyleyebiliriz. Arz talep dengesinin sağlanabilmesi için girişimci müteahhitlerimize her zamandan daha çok ihtiyacımız var. Müteahhitlerimizin pandemi ve öncesindeki dönemindeki gayrimenkul piyasalarına olan küskünlüklerini bir kenara bırakıp tekrar sahaya dönmeleri önemli."

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN