Eğitim

'Suriyeliler' İnkılap Tarihi müfredatına girdi ‘Suriyeliler’ İnkılap Tarihi müfredatına girdi
MEB'den yeni 'PCR testi' kararı! MEB’den yeni ‘PCR testi’ kararı!
ÖSYM Başkanı duyurdu: DGS yerleştirme sonuçları açıklandı! ÖSYM Başkanı duyurdu: DGS yerleştirme sonuçları açıklandı!
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer açıkladı: 198 derslikte eğitime ara verildi Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer açıkladı: 198 derslikte eğitime ara verildi
Binlerce aday merakla bekliyordu: YÖK'ten öğretmen adaylarına müjde! Binlerce aday merakla bekliyordu: YÖK’ten öğretmen adaylarına müjde!
MEB'den temaslı öğretmen ve öğrenciler hakkında karar MEB'den temaslı öğretmen ve öğrenciler hakkında karar
Binlerce öğrenci başvuruların başlamamasından şikayetçi: Gözler KYK'ya çevrildi! Binlerce öğrenci başvuruların başlamamasından şikayetçi: Gözler KYK’ya çevrildi!
Eğitim Haberleri

Üniversite YÖK’ü yok saydı: Akademik ilandaki ‘özel’ şartlar dikkat çekti

YÖK, Mart ayında Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği’nde değişikliğe giderek belirli adayı tanımlayan özel şartlara yer verilmeyeceğini belirtmişti. Eski AK Partili Milletvekili Cem Zorlu’nun rektörlük görevini yürüttüğü Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi, Resmi Gazete’de yayımladığı akademik kadro ilanında YÖK’ün düzenlemesini yok saydı, ilanda adaylardan istenen 2 belge ‘kişiye özel ilan’ şüphelerine neden oldu.

İlkokulda öğretmenden dayak iddiası

Mersin’in merkez Akdeniz ilçesinde bir ilkokulda görevli sınıf öğretmeninin, 9 yaşındaki 3. sınıf öğrencisinin yüzüne 9 kere tokat atarak şiddet uyguladığı iddia edildi. Çocuğun yüzünde yediği tokatlar nedeniyle tırnak izine bağlı çizikler ve kızarıklıklar oluşurken, ailesi doktor raporu alarak öğretmenden şikayetçi oldu.

Milyonlarca mezunu ilgilendiren haber: Eski bakan kaldırdı, yeni bakan geri getirdi

Milli Eğitim eski Bakanı Ziya Selçuk döneminde kaldırılan “Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı” yeniden başlatılıyor.

Erasmus öğrencilerinin hibeleri kesildi

Üniversiteler, Erasmus hibelerinin bir dönemlik ya da iki dönemlik değil en fazla 2 buçuk aylık verileceğini öğrenciler yurtdışına gittikten sonra duyurdu. Sosyal medyada haklarını arayan öğrenciler isyan etti.

AK Partili Yavuz Rektör Aldemir’i sert sözlerle hedef aldı: “Ben olsam istifa ederdim”

AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz, Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir’i sert sözlerle eleştirdi. Üniversitenin iyi yönetilmediğini belirten Yavuz, “Rektör Aldemir’in yerinde olsam istifa ederdim” dedi.

‘Suriyeliler’ İnkılap Tarihi müfredatına girdi

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi kitabında Suriye olaylarının ülkemize etkisi vurgulandı. Kitapta Suriyelilere yardım ve Türk toplumuyla kaynaştırma projelerinden de bahsediliyor.

Balıkesir Üniversitesi’nden tepki çeken ilan!

Balıkesir Üniversitesi, yayımladığı akademik kadro ilanında, Pazarlama ve Reklamcılık bölümünde istihdam edilmek üzere 1 öğretim görevlisi aradığını duyurdu. İlanda, öğretim görevlisi adaylarında aranan özel şartlar, "kişiye özel ilan" tepkilerine neden oldu.

KYK yurt başvuru sonuçları açıklandı

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Bakanlık yurt başvuru sonuçlarının açıklandığını duyurdu.

MEB’den yeni ‘PCR testi’ kararı!

MEB okullarda PCR testi şartının kapsamını genişletti. Buna göre, PCR testleri özel eğitim okulları, ortaokul ve ortaöğretim özel öğrenci yurt ve pansiyonları çalışanlarından da talep edilecek.

ÖSYM Başkanı duyurdu: DGS yerleştirme sonuçları açıklandı!

ÖSYM Başkanı Halis Aygün, 27 Ağustos-7 Eylül tarihleri arasında tercihleri alınan 2021-DGS yerleştirme sonuçlarının açıklandığını duyurdu.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer açıkladı: 198 derslikte eğitime ara verildi

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, vaka ve yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilen sınıf sayısını açıkladı. 850 bin dersliğin 198'inde vaka ve yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verildiğini belirten Özer, "Milli Eğitim Bakanlığı olarak en son kapatılacak yerlerin okullar olduğu irademiz aynen devam etmektedir" dedi.

Okullarda PCR testi nasıl yapılacak: Bakan Koca açıkladı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, okullarda yapılacak PCR testi taramasıyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Koca, "Belirtisiz vaka yaygınlığını anlayabilmek için sınırlı sayıda okulda yapılacak. Velilerimiz önceden bilgilendirilip onayları istenecek" ifadelerini kullandı.

Dijital Gaste gündeme getirmişti: Tepki çeken ilan iptal edildi!

Iğdır Üniversitesi’nin ‘Posta Hizmetleri’ programında istihdam edilmek üzere 6 Eylül tarihli Resmi Gazete’de yayımladığı öğretim görevlisi ilanında, ‘Gazetecilik alanında tezli yüksek lisans yapmış olmak’ şartı tepkilere neden olmuştu. Söz konusu ilan rektörlük tarafından iptal edildi.

Öğrencilerin okula dönüş sürecinde velilere önemli uyarılar

Uzun bir aradan sonra yüz yüze eğitime başlayan öğrencilerin okula uyum süreçleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Prof. Dr. Mücahit Öztürk, çocuklara uyum sürecinde zaman tanınması gerektiğini söyledi.

Binlerce aday merakla bekliyordu: YÖK’ten öğretmen adaylarına müjde!

YÖK, Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı'nın yeniden başlatılacağını duyurdu. Önümüzdeki günlerde konuyla ilgili ayrıntılı bir açıklama yapılacağı bildirildi.

Iğdır Üniversitesi’nden şaşırtan ilan: ‘Postacı’ bölümüne ‘gazetecilik’ şartı!

Iğdır Üniversitesi, 6 Eylül’de yayımladığı akademik kadro ilanında, Ulaştırma Hizmetleri bölümünün ‘Posta Hizmetleri’ programında istihdam edilmek üzere 1 öğretim görevlisi aradığını duyurdu. Kadronun özel şartında bölümle ilişkisi olmayan “Gazetecilik alanında tezli yüksek lisans yapmış olmak” ifadesinin yer alması “Kişiye özel ilan” iddialarını gündeme getirdi.

MEB'den temaslı öğretmen ve öğrenciler hakkında karar

MEB, koronavirüslü veya teması nedeniyle karantinada olan öğrencilerin e-Nabız'dan aldıkları belgeyi okula sunduklarında mazeretli sayılacağını bildirdi.

YÖK önüne geçemedi: Parayla tez yazımı devam ediyor

Türkiye’de akademi dünyasının en ciddi sorunlarından biri olan ‘parayla tez yazdırma’ dolandırıcılığı, YÖK’ün bir süre önce yaptığı suç duyurusuna rağmen hala devam ediyor. Danışmanlık adı altında yasadışı bir şekilde tez yazan şirketlere arama motorları aracılığıyla internet üzerinden kolaylıkla erişim sağlanabiliyor. Söz konusu şirketlerin internet sitesindeki fiyat tarifelerine göre, yüksek lisans ve doktora için yazılan tez ücretleri bin TL’den başlarken, bu rakam sayfa sayısı, konu ve kalitesine göre 30 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.

CHP’li Yıldız’dan KYK’ya tepki: “Gençler kampüse çadır mı kursun”

CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlamasına kısa bir süre kalmasına rağmen KYK yurtları için henüz başvuru sürecinin başlamamasına tepki gösterdi. Yıldız, “Her zaman vatandaşı mağdur ediyor, bahanelerin arkasına sığınıyorsunuz. Açın artık sistemi, herkes planını yapsın. Okulların açılmasına sayılı günler kalmış, neyi bekliyorsunuz?” ifadelerini kullandı.

Toplam 71 haber.