Gazeteci İsmail Saymaz hakkında terör soruşturması açıldı

Gazeteci İsmail Saymaz, yazdığı bir köşe yazısı nedeniyle hakkında terör soruşturması başlatıldığını açıkladı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Halk TV yazarı, gazeteci İsmail Saymaz’ın hakkında terör soruşturması başlatıldı. Saymaz, daha önce AK Parti’den aday adayı olan Gezi davası hakimi Murat Bircan'ın eşi Arzu Bircan'ın FETÖ şüphelisi olduğunu ve ifade verdiğini köşesinde yazmıştı.

“İFADEYE GİDECEĞİM”

Saymaz, konuya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Gezi Parkı Davası’nda AK Parti’den aday adayı olmuş hakimin eşinin FETÖ’den şüpheli olduğunu ve ifade verdiğini yazdığım için hakkımda terör soruşturması başlatıldı. Perşembe günü avukatımla ifadeye gideceğim” dedi.

Saymaz'ın avukatı Aslı Kazan da soruşturmaya ilişkin şu açıklamaları yaptı:

"Türk yargısının alacakaranlık kuşağı.Gezi Davasında Osman Kavala’ya ve Taksim Dayanışmasına ceza yağdıran heyette kendisi teşkilattan AKP’li eşi Cemaat şüphelisi hakim bulunması sorun değil ama bunu  haber yapmak suç. Delilsiz / dayanaksız Gezi Davasında oyçokluğu ile verilen hukuka aykırı kararın altına imza atan AKP’den aday adayı olmuş üye hakimin eşi hakkındaki FETÖ soruşturmasını belgeye dayalı haberleştiren İsmail Saymaz hakkında Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca soruşturma başlatıldı. Gazeteci İsmail Saymaz 12 Mayıs perşembe günü İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda ifade verecek. Gazetecilik yapmak suç değildir." dedi.

NE OLMUŞTU?

Gezi 'de 1637 gündür tutuklu Osman Kavala'nın  davasına bakan üye hâkim Murat Bircan'ın, 2018 yılında AK Parti'den Samsun milletvekili aday adayı olduğu ortaya çıktı.

Bircan'ın aday adaylığı sürecinde yaptığı açıklamalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan için, "Güçlü bir Türkiye için güçlü bir lidere ihtiyacımız var. Bu güçlü lider de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dır. Türkiye’nin 2023 ve 2071 hedeflerine ancak Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ulaşabiliriz" sözleri de dikkat çekti.  

Avukatlar, yargı bağımsızlığı çiğnendiği için mahkeme heyetinin çekilmesini talep etti. Mahkeme, Murat Bircan'ın davadan çekilmesi talebini reddetti.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN