Gazeteci Dinçer Gökçe'den 'adalet' arayışı: Hakkında yazılan haberleri yargıya taşıdı

Geçen günlerde hakkında yazılan iddialar nedeniyle 10 yıldır çalıştığı Hürriyet gazetesindeki işine son verilen gazeteci Dinçer Gökçe, yayımlanan haberleri yargıya taşıdı. Yaşadıklarını 'Açık bir itibarı suikastı' olarak nitelendiren Gökçe, '17 yıllık gazetecilik hayatımda uğradığım en ağır saldırı oldu' ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Gazeteci Dinçer Gökçe, hakkında ağır ithamların yer aldığı haberler sebebiyle mağduriyet yaşadığını belirterek hukuki mücadele başlattı.

İlk olarak Medyaradar’da yayımlanan haber ile ilgili konuşan Gökçe, yazılanların “gerçek dışı bilgiler” olduğunu ifade etti. Birçok internet gazetesinin gündemine aldığı haberde, Gökçe'nin ‘İş insanı B.Y.'ye şantaj yaparak para istediği’ iddiası yer aldı.

Haberde, B.Y.'nin bunun üzerine, "kişisel verilerine ve banka transferlerine ulaşarak" kendisine şantaj yaptığını iddia ettiği Gökçe hakkında suç duyurusunda bulunduğu ve iddiaları inceleyen savcılığın dosyayı kabul ederek dava açtığı ve Gökçe'nin "kişisel verileri hukuka aykırı biçimde elde etmek, çıkar amaçlı kullanmak, şantaj, hakaret ve tehdit" suçundan 8 yıl hapis cezasıyla yargılandığı ileri sürüldü.

"HAKKIMDA AÇILMIŞ BÖYLE BİR DAVA YOK"

Söz konusu haberdeki iddiaları yalanlayan Gökçe ise hakkında böyle bir dava açılmadığını, hatta herhangi bir soruşturmaya dahi muhatap olmadığını söyledi. Gökçe, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) kayıtlarından da görüleceği üzere kendisi hakkında "kişisel verileri hukuka aykırı biçimde ele geçirmek, çıkar amaçlı kullanmak, şantaj, hakaret ve tehdit suçlarını" içeren bir yargılama bulunmadığının altını çizdi.

"MEDYARADAR'A ULAŞAMADIK"

Yayımlanan haberi gördükten sonra Medyaradar'ın aynı zamanda sahibi de olan Genel Yayın Yönetmeni Denizhan Erkoç ile de temasa geçmeye çalıştığını belirten Gökçe, "Bu kişi, telefonlarıma yanıt vermeyince, WhatsApp yolu ile mesaj gönderdim. Erkoç, her iki mesajı da okuduğu hâlde dönüş yapma gereği duymadı. İlgili mesajlarda, hakkımdaki haberin tamamen yalan olduğu bilgisi kendilerine iletildi" dedi. 

Daha sonra avukatları aracılığıyla Erkoç'a ulaşmaya çalıştığını ifade eden Gökçe, "Avukatlarım Mehmet Yıldırım ve Resul Özmen de bu kişiyi telefonla aramalarına rağmen yanıt alamadılar. Erkoç, Av. Özmen'e verdiği bir yanıtta, haberde bahsi geçen B.Y. isimli iş insanıyla ilgili 'Betül Y. 2019/4…5 Adana 22 Asliye…' şeklinde bir yanıt vermekle yetindi" dedi.

KAYITLAR ARŞİVDE

Bunun üzerine B.Y.'nin üç yıl önce Hürriyet'te haberini yaptığı Betül Y. olduğunu anlayan Gökçe, söz konusu kişinin haberde belirtildiği gibi bir iş insanı olmadığını, öğretmen olduğunu ve kendisiyle 2019'dan beri hiçbir görüşme gerçekleştirmediğini söyledi. Y. ile yaptığı görüşmenin ses kayıtlarının da arşivinde olduğunu kaydeden Gökçe, ‘evlilik vaadi ile dolandırıcılık yapmak’la suçlanan öğretmen B.Y. hakkında, bu konuyla ilgili açılan dava ve soruşturmalar nedeniyle haber yaptığını vurguladı.

İFADE DE ALINMADI

Gökçe, "Bu kişinin, haberimiz sonrası hakkımda bir şikâyette bulunmuş olması muhtemel. Ancak bu şikayetle ilgili bugüne kadar ne bir ifadem alındı ne savcılıktan bize gelen bir talep oldu. Denizhan Erkoç'un, avukatıma ilettiği şekli ile ne Adana'da ne başka bir ilde açılmış bir 'şantaj, tehdit vs.' türünde bir davam var" diye ekledi. 

İŞİNDEN OLDU 

Hakkında öne sürülen iddialar Gökçe'nin işinin son verilmesine neden oldu. Hürriyet Gazetesi, Gökçe ile yollarını ayırdı. Gazetecilik kariyerinde Türkiye Gazeteciler Başarı Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği En İyi Haber Ödülü ve Batı Balkanlar ve Türkiye, Avrupa Birliği Araştırmacı Gazetecilik Ödülü ve Ekonomi Gazetecileri Derneği en iyi haber ödüllerine layık görülen çalışmaları bulunan Gökçe, son birkaç haftada yaşadığı süreci, "Açık bir itibar suikastı olan bu haber 17 yıllık gazetecilik hayatımda uğradığım en ağır saldırı oldu. Bu yalan haber nedeniyle 10 yıldır çalıştığım Hürriyet Gazetesi'nden ayrıldım" sözleriyle değerlendirdi.

Hakkındaki asılsız haberlerin yayından çıkarılması için hukuki girişimde bulunan gazeteci Gökçe, söz konusu içeriklere erişim engeli getirilmesi için sulh ceza hakimliğine başvurdu.

DAVALAR AÇILDI

Gökçe'nin avukatları, müvekkillerinin "kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu ve özel hayatının gizliliği ihlal edildiği" gerekçesiyle ilgili içeriklere erişimin engellenmesi ve içeriklerin yayından çıkarılması için talepte bulundu. Av. Yasemin Bal, “Müvekkil, ismi ve soy ismi dışında her şeyin yalan olduğu bir haberle karşı karşıya kaldı. Müvekkilin büyük bir mağduriyet yaşamasına neden olan haberle ilgili sorumlulara yönelik hukuki süreci etkin bir biçimde sürdürüyoruz” diye konuştu. Av. Bal, sorumlular hakkında savcılık başvurusunun yapıldığını tazminat davasının da açılacağını kaydetti. (Polemik Haber)

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN