Etiketler

Otomobil fiyatlarına yeni bir zam bekleniyor

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Ali Haydar Bozkurt, 2022'de her ay daralan otomobil piyasasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Yenigün, otomobil piyasasında 2022'nin en önemli olayının 'bulunurluk' olacağını ifade etti.

Otomobilde yeni zamlar kapıda!

Hammadde ve navlun kaynaklı maliyet artışları ile mücadele eden otomotivcilere bir darbe de enerji zamlarıyla geldi. Sözleşmelerde revizyonun artık kaçınılmaz hale geldiğini söyleyen tedarikçiler, yüzde 7'ye varan fiyat artışına hazırlanıyor.

Otomobil fiyatları düşüşe geçti

Dolar ve eurodaki düşüşün ardından, otomotiv sektörü de hareketlendi. ÖTV  matrahında bir alt dilime geçen otomobillerde 100 bin lirayı aşkın fiyat indirimleri gerçekleşti.

300 bin TL'nin altında tek bir otomobil modeli kaldı!

Döviz kuruna endeksli otomobil fiyatları, 1 ayda yüzde 50'den fazla arttı. Bazı modellerde fiyat artışı yüzde 100'ü buldu. Türkiye'de 300 bin TL'nin altında tek bir otomobil modeli kaldı.

50 ilde otomobil stokçuluğu operasyonu: 51 gözaltı

Karabük merkezli 50 ilde bayilerden yeni araçları toplayarak, tekel oluşturdukları ve araç fiyatlarındaki artışı etkiledikleri iddiasıyla 51 kişi hakkında SEGBİS aracılığıyla ifadeleri alınmak üzere gözaltı kararı verildi.

ÖTV düzenlemesi ardından fiyatlar düştü: İşte sıfır otomobillerin yeni fiyatları...

Sıfır otomobilleri kapsayan ÖTV matrah düzenlemesinin ardından, bazı otomobillerin fiyatlarında düşüş yaşandı. Düzenleme, ikinci el araç piyasasını henüz etkilemezken, sıfır otomobil fiyatlarındaki düşüş, vatandaşı sevindirdi. İşte ÖTV matrah düzenlemesinin ardından fiyatları düşen marka ve modeller…

İkinci el arabalarda fiyat düşer mi, artar mı? Uzman isim yorumladı...

İkinci el araçlardaki fiyat artışı devam ediyor. Milyonlarca vatandaşın yakından takip ettiği ikinci el araç piyasasıyla ilgili Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın çarpıcı bir değerlendirmede bulundu. Yalçın, Ağustos ayında fiyatlarda yüzde 6 ila 8 arasında bir artış beklediğini aktardı.

Fiyatları anormal şekilde artan ikinci el otomobiller elde kalıyor

İkinci el otomobil pazarında satışlar yılın ilk 4 ayında yüzde 30 düştü. Özellikle sosyal medyadan tepkilerin yükseldiği ikinci el otomobil sektöründe satışlar geçen yılın gerisinde kaldı. Fahiş fiyatlardan şikayet eden vatandaşlar, otomobil bedellerinde gerileme istiyor. İkinci el otomobil almak isteyen çok sayıda vatandaş da internet üzerinden yaptıkları araştırmalarda ikinci el otomobil fiyatlarının düşüp düşmeyeceğini sorguluyor.

İkinci el otomobil fiyatları artacak

Türk ekonomisinin lokomotiflerinden biri olan otomotiv sektörü istikrarlı büyümesini sürdürüyor. 2021 yılı Nisan ayında otomobil satışları bir önceki yılın aynı ayına göre, yüzde 121,6 artarak 48 bin 375 adet olurken, hafif ticari araç pazarı yüzde 183,1 artarak 13 bin 113 adet oldu. Rakamlar satış adetlerinin bir yıl öncesine göre gözle görülür bir şekilde arttığını gösterse de, fabrikalarda küresel salgın nedeniyle yaşanan üretim sıkıntıları, çip tedariki konusunda yaşanan darboğaz ve ÖTV oranlarında düşüş beklentisinin olmaması ikinci el otomobil piyasasının hareketli günler geçireceğini işaret ediyor.