Erdoğan'ın müjdesi konut fiyatlarını uçurdu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kabine toplantısının ardından duyurduğu 'konut kredisi' müjdesi, konut fiyatlarını uçurdu. İnternetteki satılık ev ilanı fiyatlarında yüz binlerce liraya ulaşan artış yapıldığı görüldü.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün gerçekleştirilen Kabine toplantısının ardından konut alacak vatandaşlara düşük faizli kredi müjdesi vermişti.

Konut sektöründeki dalgalanmadan korunmak amacıyla bazı tedbirleri hayata geçireceklerini söyleyen Erdoğan “on dönemde fahiş yükselişler nedeniyle konut inşasında yavaşlama ve konut fiyatlarında çok büyük artışlar yaşandı. Vatandaşlarımızı bu arzi dalgalanmadan korumak amacıyla bir dizi tedbiri hayata geçirmeye karar verdik” ifadelerini kullandı. 

Erdoğan konut müjdesi ile ilgili açıklamalarına şu sözlerle devam etti:

 “Konut finansmanı konusunda 3 paket. Tek konut sahibi olacak vatandaşımıza 2 milyona kadar değere sahip 1. El satın almalar için 10 yıla kadar vadeli ve aylık 0,99 oranlı konut kredisi sağlıyoruz. İkinci paket konut değerinin en az yarısı 1 Nisan 2022 tarihinden önce açılıp döviz hesaplarının bozdurulması veya fiziki altınların merkez bankasına satılarak alınmasıyla bu paketten yararlanabilecekler. Üçüncü paketimiz inşaat sektörüne yönelik. Mayıs itibarı ile projelerin bir an önce satılması için 20 milyarlık kaynak ayarladık. İnşaat halindeki konutların bir an önce satılmasını hedefliyoruz. Bir yıl boyunca konut fiyatlarını internet sitelerinde duyurdukları fiyatta sabit tutma taahhüdü veren firmalarımız belli bir rakama kadar ve 36 ay vadeyle bu finansmandan yararlanabilecek.”

FİYATLAR UÇTU

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vatandaşların ev almak için yeni finansman desteklerine açıklamasıyla birlikte konut fiyatlarında artış yaşandı.

Birçok sosyal medya kullanıcısı satılık ev ilanlarındaki fiyatlarının Erdoğan’ın açıklamalarından önceki ve sonraki fiyatlarını paylaştı. 

Sosyal medyadaki görüntülerde konut fiyatlarının yüzde 25-30 oranında arttığı görüldü. 2020 yılında yapılan konut kredisi indiriminden sonra da konut fiyatlarında bir yükseliş yaşanmıştı.

İşte o artışlardan bazıları:

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN