Cumhurbaşkanlığı'ndan açıklama var! İlk tahıl gemisi ne zaman yola çıkacak?

Türkiye'nin başarılı girişimleriyle imzalanan Tahıl Anlaşması'nın maddeleri yürürlüğe konulmaya başlamıştı. Bu kapsamda ilk tahıl gemisinin ne zaman yola çıkacağı da merak ediliyordu. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ilk geminin yarın sabah yola çıkma durumu olduğunu ifade etti.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Türkiye'nin Birleşmiş Milletler, Rusya ve Ukrayna ile gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından Güvenli Tahıl Anlaşması metni imzalandı. Türkiye'ye gösterdiği çaba nedeniyle övgü yağdırılırken, geçtiğimiz günlerde anlaşma kapsamında İstanbul'da bir ofis açıldı. Çalışmalarına başlayan ofisin ilk gemiyi ne zaman yola çıkaracağı merakla bekleniyordu. Konuyla ilgili önemli gelişmeyi Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın duyurdu.

"YARIN SABAH YOLA ÇIKMA İHTİMALİ YÜKSEK"

Kalın, "Ukrayna tarafıyla sürekli temas halindeyiz. Ruslarla da görüşüyoruz. Gemiler Odessa limanından çıkmaya hazır hale geldi. Hangi koordinattan nasıl çıkacak, uluslararası karasularına girdiğinde, Türk kara sularına girdiğinde kim yükleyecek gibi detayları var. İlk geminin yarın sabah ihtimali yüksek görünüyor" dedi.

UKRAYNA TÜM HAZIRLIKLARI TAMAMLADI

Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında imzalanan tahıl koridoru anlaşmasına ilişkin yaptığı açıklamada, Ukrayna olarak sevkiyat için gereken tüm hazırlıkları tamamladıklarını bildirmişti.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN