Asgari ücret 2022 Temmuz zammı açıklandı! İşte son asgari ücret rakamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücret zammını canlı yayında açıkladı. Asgari ücret Temmuz ayında yapılan zam ile birlikte 6 bin liranın üstünde olması bekleniyordu. Temmuz ayından geçerli olarak yüzde 25 ara artış yapıyoruz. Buna göre net 5 bin 500 lira olacaktır. İşverenlere 100 lira destek verilecektir.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Yaklaşık 7 milyon asgari ücretliyi ilgilendiren yeni rakamı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan canlı yayında bir basın açıklaması ile duyurdu.

1 Temmuz'dan itibaren geçerli olan Asgari ücret nasıl belirlendi?
1 Temmuz 2022 itibariyle uygulanacak yeni asgari ücret, komisyonunun 3. toplantısıyla ortaya çıktı. Peki komisyonda kim ne önerdi masadaki rakamlar nasıldı?
İşçiler : Türk-İş asgari ücretin 6 bin lira olmasını istedi. 
İşveren - TİSK asgari ücretin 851 liralık zamla 5 bin 104 liraya çıkarılmasını önerdi. 
Hükümet - Bakanlığın tarafları yüzde 30'luk orta noktada, yani 5 bin 529 lirada buluşulmasını önerdi. 

1 Temmuz 2022 itibariyle uygulanacak yeni asgari ücret, komisyonunun 3. toplantısıyla ortaya çıktı. Asgari Ücret Tespit komisyonunda işçi, işveren ve devlet yeni rakam için uzlaştı. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ASGARİ ÜCRET ZAMMINI AÇIKLIYOR

Asgari ücret zammını açıklamak için kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan satır başları şöyle;

"Türkiye ekonomik tuzaklara rağmen ekonomik programını başarıyla uygulamaktadır. Küresel ekonomik dengeler nedeniyle yeni bir durumla karşılaştık. Kurdaki ve enflasyondaki yükseliş olarak bu durumu yaşadık. Tüm dünyanın en öncelikli sorunu da budur. Ülkemizde enflasyon rakamları elbette farklıdır. Ancak ekonomik işleyişe etkisi aynıdır. Yatırım, istihdam ve büyüme esasına dayalı ekonomi programımız uyguluyoruz. Terörle mücadelede çok iyi seviyeye geldik. Ekonomik olarak da ülkemizi küresel fırtınadan en az zararla çıkartma niyetindeyiz. Türkiye hem kendi ihtiyacını karşılayan hem de imkanlarını herkesle paylaşan bir ülke olarak öne çıkmıştır. Her alanda üretimi destekleyerek çarkların durmasına müsaade etmedik.

Asgari ücret komisyonumuzun çabalarıyla emekçilerimizin ücretlerinde yüzde 50 gibi bir tarihi artışı gerçekleştirmiştik. Bu yükü işverenin üzerine de yıkmadık. Tüm maaşların asgari ücretler kadar aldığımız vergileri almaktran da vazgeçtik.

SON DAKİKA | YENİ ASGARİ ÜCRET 5 BİN 500 TL OLDU!

Bakanlığımız talimatımızla asgari ücret komisyonunu toplantıya çağırdı. Çalışma sonunda yeni bir asgari ücret belirledik. Asgari ücrete yüzde 30 oranında zam yaparak, yeni asgari ücreti net 5 bin 500 lira olarak belirledik. İşverenlere de 100 TL olarak destek verilecektir.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol'un açıklamaları;

"Bütün imkanlarımız seferber ettik. Rakam konusunda bütün imkanlarımızı zorladığımızın bilinmesini isterim. Esas hedefimizin ortalama ücretin artması olması. Açıklanan rakam yıl sonunda tekrar değerlendirilecek. Ülkemiz için hep beraber en iyisini nasıl yapabiliriz diye bu konuya bakıyoruz. Bu çok olumlu bir resimdir. 3'lü mutabakat çok kıymetlidir. Asgari ücretten vergi alınmamaya devam edecektir. Yeni asgari ücret hayırlı olsun."

Asgari ücret zammı için kim ne istedi?

İşçiler : Türk-İş, ilk 6 aylık enflasyonu zam teklifi olarak masada bir kez daha ilan etti. İşveren temsilcisi TİSK heyeti ise yüzde 20'lik zammı gündeme getirdi. 
İşveren - TİSK, yüzde 36 enflasyona rağmen yıl başında asgari ücrete yüzde 50.5 zam yapıldığını, Temmuzda yüzde 20'lik bir zamla enflasyon kaybının telefi edilebileceğini belirtti. TİSK böylece asgari ücretin 851 liralık zamla 5 bin 104 liraya çıkarılması talebini ifade etmiş oldu.
Hükümet - Bakanlığın tarafları yüzde 30'luk orta noktada, yani 5 bin 529 lirada buluşturabilmesi için zammın bin 276 liraya çıkarılmasını önerdi.  

1 Temmuz'dan itibaren geçerli olacak! Resmi gazetede yayınlandı
Mevzuat gereği Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun aldığı zam kararı, Resmi Gazete'de yayımlandığı tarihi takip eden ayın başında uygulamaya giriyor. Yeni asgari ücret rakamının bugün açıklanması halinde, artışın 1 Temmuz itibarıyla geçerli olabilmesi için yönetmelik değişikliğine gidildi ve Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmelikte asgari ücretin yürürlüğe girme tarihiyle ilgili ifadeler, "Asgari ücret başka bir yürürlük tarihi belirtilmediği takdirde yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girer" şeklinde değiştirildi.

Yeni asgari ücret zammı ne kadar olacak?
Şu an asgari ücret brüt 5004 TL. Bu tutardan 700.56 TL SGK primi işçi payı, 50.04 TL de işsizlik sigortası primi işçi payı olmak üzere toplam 750.60 TL kesiliyor. İşveren ayrıca 775.62 TL SGK primi, 100.08 TL işsizlik sigortası primi olmak üzere 875.70 TL prim ödüyor. Böylece asgari ücretin işverene maliyeti 5.879.70 liraya ulaşıyor.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN