Ankara'da 5 ayrı alevi kurumuna saldırı düzenlendi!

Muharrem Orucu'nun ilk gününde Ankara'da 5 ayrı Alevi kurumuna saldırı gerçekleşti. Saldırıların eş zamanlı olduğu söyleniyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Muharrem Orucu’nun ilk gününde Ankara’da Alevi kurumlarına yönelik saldırı gerçekleşti. Ankara Mamak’ta kimliği belirlenemeyen bir kişi, Şah-ı Merdan Cemevi’nde ibadet sırasında saldırıda bulundu; Türkmen Alevi Bektaşi Derneği’nde bir kadın yapılan bıçaklı saldırıda yaralandı. Ayrıca Tuzluçayır Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), Ana Fatma Cemevi, Gökçebel Köy Derneği, Türkmen Alevi Bektaşi Derneği, Batıkent Serçeşme Cemevi’ne yönelik de saldırılar oldu.

Ankara Mamak’ta, bugün saat 14.30 sıralarında, Şah-ı Merdan Cemevi’nde ibadet sırasında bir kişi elindeki sandalyeleri Cemevinde bulunanlara doğru fırlattı. Saldırganın fırlattığı sandalyelerden birisi bir kişinin başına geldi.

ANKA’ya konuşan Şah-ı Merdan Cemevi Dedesi Kazım Erbektaş, olayı “Bugün saat üç gibi ceme başlamıştık. Toplanıyordu millet. Yerime geçtim, üç beş kişi yanıma oturuyordu. Dışarıdan birisi geldi, üç beş tane sandalye fırlattı. Birisi oturduğu yerde üzerime geliyordu. Bir şey demeden kaçtı. Kameralarda görülüyor. Sesini filan duymadık. Ne için yaptı? 10 yıldır ilk defa oluyor.” ifadeleriyle anlattı.

ANKARA’DA 5 ALEVİ KURUMUNA SALDIRI

Can TV’nin aktardığı bilgiye göre Muharrem Orucu’nun ilk gününde, Ankara’da başka Alevi kurumlarına da saldırı gerçekleşti. Tuzluçayır Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), Ana Fatma Cemevi, Gökçebel Köy Derneği, Türkmen Alevi Bektaşi Derneği, Batıkent Serçeşme Cemevi de saldırıya uğradı. 

Türkmen Alevi Bektaşi Derneği’nde bir kadın yapılan bıçaklı saldırı sonucu yaralandı ve hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

“SALDIRILAR EŞZAMANLI, BU DA GÖSTERİYOR Kİ HEPSİ PLANLI ŞEKİLDE YAPILDI”

PİRHA’daki habere göre saldırıya uğrayan Demokratik Alevi Dernekleri Ana Fatma Cemevi Ankara Şubesi önünde açıklama yapıldı.

Dernek Başkanı Mustafa Karabudak cemevi önünde kısa bir açıklama yaptı. Karabudak açıklamasında siyasal iktidarın Alevileri hedef gösterdiğini belirterek, “Bugün Muharrem ayının birinci günü ve Ankara’da Alevilerin cemevlerine ve derneklerine çeşitli saldırılar olduğunu öğrendik. Bu saldırılar eş zamanlı. Bu da gösteriyor ki hepsi planlı bir şekilde yapıldı” dedi.

Karabudak şöyle devam etti:

“Bu saldırılar siyasal iktidarın Alevileri ötekileştirmesi, inançlarını yok sayması ve onlar üzerinden siyaset yapmasıyla doğrudan alakalıdır. Bu saldırılarda siyasal iktidarın sorumluluğu vardır. Yapanların eşgalleri bellidir. Kamera kayıtları elimizdedir. Şikayetçi de olduk. Bununla ilgili suç duyurusunda bulunduk. Sonuna kadar da peşini bırakmayacağız. Siyasal iktidar bunu yapanları bulmalıdır. Buraya gelen, bize destek olan herkese çok teşekkür ediyoruz. Yarın tüm Alevi kurumları olarak bir toplantı yapacağız ve sonrasında açıklamamız olacak” dedi.

PSAKD Genel Başkanı Cuma Erçe ve HDP Parti Meclisi üyesi Turgut Öker de cemevine ziyarette bulundu.

Bu arada Alevi kurumları söz konusu saldırılar nedeniyle yarın toplanacaklar.

Saldırgan ise kısa sürede yakalandı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN